Kert,növények-Tanácsok
--Ha elnyíltak a tulipánok, törjük le a virágfejeket rövid szárral, így a növény nem fejleszt magtokot és a lehetséges vírusfertőzéseket nem visszük át egyikről a másikra.
--Az elszáradt növényi szárakat vágjuk le, így könnyebben előbújnak a friss hajtások.
.......
.................--Párásabb mikroklíma
--Nagyméretű, kétujjnyi magas tálcára szórjunk kavicsot vagy agyaggyöngyöket - figyeljünk arra, hogy ez a közeg állandóan vizes legyen - és erre állítsuk a cserepeket.
--A cserepeket tegyük egy mélyebb tálba vagy nagyobb kaspóba, az edény és a cserép közti rést töltsük meg tőzeggel, amit tartsunk folyamatosan nedvesen.
--A függőkosárba helyezett cserepeket vegyük körül mohával és gondoskodjunk a moha állandó nyirkosságáról.
..............Portalanítás ,,testre szabottan"
--Kisebb cserepeseket fejjel lefelé langyos vízbe merítve is megtisztíthatunk a portól, egyben fel is frissítjük őket.
...
--Nagyméretű, sima levelű növényeket nedves, puha ruhával, szivaccsal tisztogassunk, s ezeket gyakran öblítsük munka közben. Ha tetűfertőződésre hajlamos a növényünk, akkor kellő óvatosság mellett rovarirtó szert is tehetünk a vízbe. Ugyanerre a célra megfelel és veszélytelen a káliszappan vízben feloldva.
...
--A fokföldi ibolya - és a többi szőrös levelű növény - könnyen rothadni kezd, ha a szőrök között megül a víz. Ezért télen róluk inkább puha ecsettel tisztogassuk le a port.
--A száraz levegőjű lakásokban télen gyakran a legjobb igyekezet mellett is elkezd a levelek vége száradni. Ezen éles ollóval segíthetünk, finoman, de határozott vágással távolítsuk el a száraz részt, majd gondoskodjunk a páratartalom emeléséről.
.......................Átültetési tanácsok
--Tápanyag nélkül megáll a növények fejlődése. Amikor eljön az átültetés ideje, szaküzletben vegyük meg az adott növény számára a legkedvezőbb virágföldet vagy ültetőközeg-keveréket. Nagyobb, nehezen mozdítható növények talajjavításához is segítség lehet néhány itt olvasott tanács.
...............Átültetés könnyedén
--Az új cserép átmérője csak egy-egy ujjnyival legyen nagyobb az előzőnél. Az aljába szórjunk vízelvezető kavics- vagy törött-cserép réteget.
Majd annyi földet tegyünk, hogy a földlabdát behelyezve még legyen kétujjnyi hely. A növényt beállítjuk a cserépbe, oldalt a réseket kitöltjük a földdel, két kézzel szemben egyenletesen haladva, közben jól megnyomkodva ujjunkkal.
--Végül a cserép szintjétől kissé lejjebb feltöltjük a földdel. A bolti földek elég nedvesek, ezért rendszerint nem kell beültetéskor megöntözni, csak néhány nap múlva, amikor kissé megszikkad a teteje.
.........Átültetés helyett
--A nagy méretű, nehezen mozdítható növényink átültetése bonyolult. Friss földre azonban nekik is szükségük van. A talaj felszínét villával lazítsuk fel, anélkül, hogy a gyökereket megsértenénk és szedjük le a felső 5-6 cm földet.
--Terítsünk a helyére a fajnak megfelelő friss földet, kissé tömörítsük. A továbbiakban a gondozás megegyezik az addig bevált ápolással.
..............Újraültetés nagyobb cserép nélkül
Először öntözzük be a növényt, hogy a földlabdája egyben maradjon, amikor kiemeljük a cserépből.
--A gyökerektől sűrűn átszőtt földlabdából éles késsel levágunk körben egy-két ujjnyi vastag réteget. Így helyet csinálunk a friss földnek a régi cserépben. Ujjainkkal finoman kibontogatjuk a gyökerek közül az elhasznált földet.
--A régi cserepet alaposan mossuk ki, súroljuk meg a vízkőtől és a rátapadt földtől. Alulra tegyünk kavicsréteget, erre állítsuk vissza a növényt, majd a hézagokat és a gyökér között töltsük fel tápdús földdel, tömörítsük átellenesen az ujjainkkal.
...
--A nyári hónapokban itt az ideje, hogy bokrainkat, sövényeinket formázzuk. Alakítsuk őket metszéssel ízlésünk szerint .
--A nyári hónapokban a díszmák és szarkaláb magjait leszedhetjük akkor is, ha a tokjuk még zöld.
--Magasra nőtt növényeink - dáliák, évelők, csillagfürtök - mellé helyezzünk karót, így a szél nem töri le a virágok szárait.
--A nyári hónapokban a rozmaringot vissza kellene vágni, s az ágakat nem kell kidobni, hanem sasliknyársnak használható.
--Könnyebb az évelő ágyásokat kigyomlálni öntözés után.
...
--Öntözzük rendszeresen virágainkat és szedjük le az elnyílott szirmokat, így eredeti szépségükben pompázhatnak. Az elhervadt virágok leszedésével pedig új virág hozására ösztönözzük növényünket.
--A nyári hónapokban a szükséges munkálatokat kora reggel és alkonyatkor végezzük el kertünkben, főleg az öntözést, locsolást.
--Az egynyári virágok, például verbéna és petúnia, felkopaszodott hajtásait csípjük vissza, így újra kivirulnak.
--A nyári hónapokban a gyepet megvédhetjük a kiégéstől, ha ritkábban nyírjuk és magasabbra vágjuk.
--A nyári hónapokban a lehullott gyümölcsöt szedjük össze a fák alól.
...
.........--Gyep - Lazítás
--Ha nedves a talaj, akkor azt ne tapossuk, mert könnyen tömörödik. Ekkor a talajrészecskék összenyomódnak és ,,kipréselődik" belőle a levegő egy része. A levegőtlen talajviszonyok pedig negatív folyamatokat indítanak el a talajban. Ellen lazítás szükséges, melyet szárazabb talajviszonyok mellet kell elvégezni. Ekkor mélyebben fellazítjuk a talajt és újra utat nyitunk a levegőnek. E folyamat során a gyep gyökérzete is sérül, de megfelelő víz és tápanyag ellátás mellett regenerálódik, sőt még szebben meg is újulhat.
...........Gyep - Felülvetés
--Üres foltokat érdemes hamar felülkezelni, különben a gyomok veszik át a szerepet. A talajoknak óriási az elfekvő gyomkészlete. A gyommagvak képesek akár évekig is várni a megfelelő ,,pillanatra", hogy kicsirázzanak
..........Gyep - Vágás
--Nem csak az fontos, hogy csíkozódás-mentesen vágjuk a gyepet, hanem éles legyen a kés. Vágjuk és ne szakítsuk, romboljuk a levelek végét. A fodrász is jobb, ha éles ollót használ. Egyébként éles kés esetén kevésbé akad el a fűnyíró (fű) dugulás miatt. Lehetőség szerint a fű kb. harmadát vágjuk le csak. Mélyebb vágás jelentős stressz a növény számára. Gyenge gyepet ne vágjuk mélyre.
...........Gyep - Öntözés
--Inkább ritkábban, de nagy adagokban, mint gyakrabban és kis adagokban történjen. Különben a gyökérzet felszokik és szárazság esetén majd könnyen kiszárad. Nagy melegben napközben lehetőség szerint ne öntözzünk, mert ilyenkor akár 50% is elmegy a levegőbe pára formájában.
...
--És itt egy csoda--Futó muskátli